İSTANBUL
Topkapı Sarayı Topkapı Sarayı

Topkapı Sarayı

Fatih Sultan Mehmed tarafından 1478’de yaptırılan Topkapı Sarayı, Sultan Abdülmecid’in Dolmabahçe Sarayı’nı yaptırmasına kadar yaklaşık 380 sene Devletin idare merkezi ve Osmanlı sultanlarının resmi ikametgahı olmuştur. Kuruluş yıllarında yaklaşık 700.000 m.² lik bir alanda yer alan Saray’ın bugünkü alanı 80.000 m.² dir.

Topkapı Sarayı, Saray halkının Dolmabahçe, Yıldız ve diğer saraylarda yaşamaya başlaması ile birlikte boşaltılmıştır. Padişahlar tarafından terk edildikten sonra da içinde birçok görevlinin yaşadığı Topkapı Sarayı önemini hiç kaybetmemiştir. Saray zaman zaman onarılmıştır. Ramazan ayında padişah ve ailesi tarafından ziyaret edilen Mukaddes Emanetler Dairesi’nin her yıl bakımının yapılmasına ayrı bir özen gösterilmiştir.

 

Topkapı Sarayı’nın ilk defa, adeta bir müzeymiş gibi ziyarete açılması Sultan Abdülmecid dönemine rastlar. O dönemin İngiliz elçisine Topkapı Sarayı Hazinesi’ndeki eşyalar gösterilir. Bundan sonra Topkapı Sarayı Hazinesi’ndeki eski eserleri yabancılara göstermek gelenek haline gelir ve Sultan Abdülaziz  zamanında, ampir üslupta camekanlı vitrinler yaptırılır, Hazine’deki eski eserler bu vitrinler içinde yabancılara gösterilmeğe başlanır. Sultan II. Abdülhamid  tahttan indirildiği sıralarda Topkapı Sarayı Hazine-i Hümâyûn’un Pazar ve Salı günleri olmak üzere halkın ziyaretine açılması düşünülmüşse de bu gerçekleşememiştir.

 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün emriyle 3 Nisan 1924 tarihinde halkın ziyaretine açılmak üzere İstanbul Âsâr-ı Atika Müzeleri Müdürlüğü’ne bağlanan Topkapı Sarayı önce Hazine Kethüdalığı, sonra Hazine Müdüriyeti adıyla hizmet vermeye başlamış ve nihayet Topkapı Sarayı Müzesi Müdürlüğü adıyla hizmet vermeye devam etmektedir.

 

1924 yılında bazı ufak onarımlar yapılarak, ziyaretçilerin gezebilmeleri için gereken idari önlemler de alındıktan sonra, Topkapı Sarayı, 9 Ekim 1924 tarihinde Müze olarak ziyarete açılmıştır.

 

Günümüzde büyük turist kitlelerini kendine çeken saray 1985 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne giren İstanbul Tarihî Yarımada içerisindeki tarihi eserlerin en başında gelmektedir.Günümüzde müze olarak hizmet vermektedir.

  • FOTOĞRAFLAR
NOTLAR Ziyaret Gün ve Saatleri:Topkapı Sarayı Müzesi Salı günleri dışında her gün 09.00-18.00 saatlerinde açıktır.Bilet Ücretleri: 25TLÖğrenci Bileti: 18 yaşa kadar ücretsizdir.Topkapı Sarayı giriş biletleri Sadece I. Avluda bulunan bilet gişelerinden temin edilebilir. Topkapı Sarayı Müzesi giriş ücreti yerli ve yabancı ziyaretçiler için 20 (yirmi) TL’dir. Harem için ayrıca bilet almak gerekmektedir. Harem giriş bileti yerli ve yabancı ziyaretçiler için 15 (on beş) TL’dir. Harem giriş biletleri Harem girişindeki gişede satılmaktadır.Müze için bilet satışları 16:00 da sona ermektedir.Topkapı Sarayı Müzesi , Müze Kart ile de gezilebilmektedir. Müze Kart,Harem Bölümü'ne giriş için geçerli değildir.

Daha Büyük Görüntüle
Yorum Yapın
Hüseyin G. 11 Temmuz 2013, 11:24 Tarih İstanbulun en büyük sarayı ve müzesi,ünlü kaşıkçı elması,osmanlı haremi,kısım kısım odalar,tarihi eserler,savaş ganimetleri ve daha birçok eseri görebileceğiniz çok büyük bir eski saray. Otoparkı biraz sıkıntılı olduğu için toplu taşıma aracıyla gidilmesini öneririrm
Nil Ertürk 08 Temmuz 2013, 15:30 Harem Osmanlı imparatorluğunun 600 yıl devlet yönetimini yaptığı yer.Her yeri tarih kokuyor.En çok da merak edilen yeri HAREM.