İSTANBUL
Sadberk Hanım Müzesi Sadberk Hanım Müzesi

Sadberk Hanım Müzesi

Vehbi Koç’un eşi Sadberk Koç’un anısına, O’nun kişisel koleksiyonunu sergilemek üzere açılmış, Türkiye’nin ilk özel müzesidir.

İki ayrı yapı içinde yer alan Sadberk Hanım Müzesi 1980 yılında faaliyete geçti. Üzerindeki kabaralar nedeniyle ‘Vidalı Yalı’ olarak da anılan Azaryan Yalısı’nda sikkeler, İslam Sanatı eserleri, Osmanlı Dönemi’ne ait kadın kıyafetleri ile gelenek ve göreneklerin vurgulandığı objeler bulunuyor. Sevgi Gönül Binası Arkeoloji Bölümü’nde ise Anaolu, İon, Helen, Roma uygarlıklarına ve Bizans sanatına ait eserler var. Kandiller, süs eşyaları, heykeller, mezar stelleri, cam boncuklar ve sikkeler bu objelerden bazıları... Özellikle kadınlar buraya bayılıyor.

  • FOTOĞRAFLAR
NOTLAR Ziyaret Gün ve Saatleri: Çarşamba günleri dışında 10.00 - 17.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.Ücret: Tam: 7 TL, İndirimli bilet: 2 TL (öğrenci ve öğretmen), İndirimli bilet: 5 TL (Koç Ailem kartı, Müzekart+ ve Museum Pass sahipleri), Ücretsiz bilet: Kokartlı rehberlere ve ICOM kartı sahiplerine müze girişi ücretsizdir.

Daha Büyük Görüntüle
Yorum Yapın Bu mekana hiç yorum yapılmamış! İlk yorumu siz yapmak istemez misiniz?