İSTANBUL
Rahmi M. Koç Müzesi Rahmi M. Koç Müzesi

Rahmi M. Koç Müzesi

Rahmi M. Koç Müzesi’nin endüstriyel objelere ev sahipliği yapan binası Lengerhane de endüstriyel mimarinin takdire şayan bir örneği.

Rahmi Koç Müzesi, özellikle sonradan eklemlenen Hasköy Tersanesi ile ilgi çekerken; Karayolu Ulaşımı bölümündeki Magirus-Deutz itfaiye arabası, Havacılık bölümündeki B-24 uçağı gövdesi gibi endüstriyel detaylarla meraklıların uğrak noktası.

 

Rahmi M. Koç Müzesi’nin endüstriyel objelere ev sahipliği yapan binası Lengerhane de endüstriyel mimarinin takdire şayan bir örneği. Müzeye sonradan eklenen Hasköy Tersanesi ile birlikte müze, 11.250 m2 ’lik bir kapalı alana ulaşmış durumda.

 

Müzede sergilenen objeler belirli başlıklar altında toplanmış. ‘Karayolu Ulaşımı’ bölümünde 1753 tarihli at arabasından 1976 model Daimler Limousine’e, minik çocuk bisikletlerine kadar birçok araç gösteriliyor. ‘Raylı Ulaşım’ bölümünde ufak dar hat tren modelinden, 76 tonluk Prusya yapımı G10 buharlı lokomotifine, başka bir dar hat lokomotifinden elektrikli tramvaya ve tünel makinası ve vagonlarına kadar birçok parça var.

 

Denizcilik bölümünde Liman iki buharlı römorkörü, Tekel 15 Takası, Boğaziçi gezinti kayıkları serisi, kayıklardan okyanus teknelerine kadar birçok deniz aracının yanı sıra çıpa, telegraf, dürbün, makaralar gibi yüzlerce gemi donatım malzemesinden, sekstant, oktant, kum saatleri ve göstergeler gibi dekoratif denizcilik aletleri yer alıyor.

 

Havacılık bölümünde iki kişilik eğitim uçağı, klasik bir DC-3, Mach2+ Lockheed Starfighter ile kurtarılmış bir B-24 uçağı gövdesi ve uçak motorları bulunuyor.

  • FOTOĞRAFLAR
NOTLAR Salı – Cuma Günleri 10:00 - 17:00 Cumartesi – Pazar ve Bayram Günleri 10:00-18:00

Daha Büyük Görüntüle
Yorum Yapın Bu mekana hiç yorum yapılmamış! İlk yorumu siz yapmak istemez misiniz?