İSTANBUL
Picante Picante

Picante

Asmalımescit’in Meksikalısı 20inci Yaşını Kutluyor...

1993’ten beri tescilli bir marka olan ve bu sene 20inci yılını kutlayan Picante, Türkiye’nin ilk Meksika restoranlarından birisi. Picante’nin kurucusu Hakan Arat başarılarının sırrının kaliteli malzeme, gerçeğine yakın lezzetler ve güler yüzlü hizmet anlayışı olduğunu söylüyor. İzmir Alaçatı ve Bursa Nilüfer’de de şubeleri bulunan Picante’nin yöneticisi ve Hakan Arat’ın kız kardeşi Ebru Arat ev yapımı özel acı soslarını yemenin profesyonellik istediğini belirtiyor.

 

Picante İspanyolcada acı biber demek. Picante Restoran ise Türkiye’nin ilk Meksika restoranlarından birisi. 1993 yılında Amerika’da mutfak eğitimi alan Hakan Arat tarafından ilk defa Bodrum’da açılan bu aile işletmesi restoran bir anda üne kavuşuyor ve bu ününü bu güne kadar başarıyla sürdürmesini biliyor. Lezzetten, kaliteden ve güler yüzlü servisten ödün vermeyen müessese, bu yıl 20inci yaşını kutlamanın telaşı içinde. 20 yıldır süregelen markaların oldukça az olduğu ülkemizde bunca yıl ayakta kalabilmek için birçok mücadele veren restoran, Bodrum şubesini kapattıktan sonra şimdi İstanbul Asmalımescit’te hizmet veriyor. Ayrıca biri İzmir Alaçatı, diğeri Bursa Nilüfer’de olmak üzere iki şubesi de var.

 

Latin mutfağının temsilcisi

 

Hakan Arat Amerika’da mutfak eğitimini özellikle Latin Amerikan mutfağı üzerine yapmış. Restoran’ın menüsü de bu mutfak tarzını yansıtacak şekilde, Meksika, Tex-Mex, Kolombiya ve diğer Latin Amerika mutfaklarının bir karışımı olarak tasarlanmış. En sevilen yiyeceklerin başında özel dökme demir tavalarda pişen ve dürüm yapılarak yenilen fajitalar geliyor. Meksika restoranlarının baş yiyeceklerinden biri olan mısır cipsleri bu restoranda ev yapımı ve sıcak servis ediliyor. Yanında ister domatesten yapılmış bir batırma sosu olan salsa, ister avokadodan yapılmış diğer bir batırma sosu olan guacamole ile sunuluyor. Bunların yanı sıra enchilada, taco, burrito veya quesadilla gibi Latin Amerikalı lezzetler menüdeki diğer seçeneklerden bazıları.

 

 

Acı soslarını yemek profesyonellik istiyor

 

Restoranın en büyük özelliklerinden bir de acı sosları. Yemekle birlikte gelen acı sos tepsisinde dünyanın çeşitli ülkelerinde gelme acı sosları bulmak mümkün. Ancak kendi ev yapımları olan bir acı sos var ki Picante’nin İstanbul restoranının yöneticisi Ebru Arat “bu acıyı yemek profesyonellik ister” diyor. Small, Medium ve Large tatlarda gelen bu sosların bir damlası bile yemeğe muhteşem bir acılık katıyor. Menüde yine acı sos ile yapılan “shotbasco” adında zehir gibi acı bir tekila shot da var. Gerçekten acı eşiği çok yüksek olanların haricindekilere tavsiye edilmiyor.

 

Dekorasyonda modernize edilmiş Meksika folk öğeleri

 

Restoranın dekorasyonu da tamamıyla Hakan Arat’ın elinden çıkmış. Pleksi camlar üzerine basılı Meksika’nın ünlü çalgıcı gruplarının resimlerinden yapılmış aydınlatma üniteleri, büyük boy kağıt hamurundan Meksika şapkası sombrero şeklinde üretilmiş bir avize, farklı renklerde kaktüs baskılı duvar panolarının hepsi Hakan Arat’ın tasarımı ve üretimi. Alaçatı ve Bursa’daki restoranlarda da aynı tasarım tarzının devam ettiğini ancak farklı lokasyonlar için birkaç küçük ayarlama yapıldığını belirten Hakan Arat tasarım stilinin geleneksel Meksika folk öğelerinin Pop-Art vari bir tarzda modernize edilmesi olduğunu söylüyor. 

 

Picante’yi üne kavuşturan bir diğer şey ise Margarita’ları. Ağzına tuz sürülen bardaklarda servis edilen bu içecek ünlü Meksika alkollü içkisi tekiladan yapılıyor. Jack Deleon’un 1994 yılında yayımlanan İstanbul ve Bodrum Barları kitabına göre Türkiye’de ilk Frozen Margarita (neredeyse dondurma kıvamında) Picante’de yapılmış. Öte yandan, müdavimlerinin iyi bildiği Michelada isimli içecek ise biraya taze limon suyu ve tuz karıştırılarak elde ediliyor.

 

Meksika Genç İşadamları Derneği: Türkiye’deki en iyi Meksika restoranı

 

Picante’nin başarıları yurtdışında da tescilli. Meksika Genç İşadamları Derneği tarafından Türkiye’deki en iyi Meksika restoranı ödülü almışlar. Zamanının Meksika Büyükelçisi Daily News gazetesinde Picante’den övgü ile söz etmiş ve Latin yılının açılış yemeğini ülkesinden getirttiği Ulusal Mariachi orkestrası eşliğinde Picante’de vermiş.  Ayrıca yıllar içinde Mick Jagger’dan Nicola Conte’ye, Bo Derek’ten Parov Stelar’a kadar birçok ünlü yabancı konuğu ağırlamışlar. 

 

Hafta sonları 23:00’ten sonra “mini-bar”

 

Hakan Arat müziğin Picante’de çok önemli olduğunu belirterek çalınan müziklerin günün her saatine göre özenle seçildiğini vurguluyor. Latin, Latin caz, salsa, bossa nova gibi ünlü Latin tarzlarının yanı sıra elektronik müzikten de özgün eserler Picante’nin repertuarını oluşturuyor.  Hafta sonları 23:00’ten sonra konuk DJ’lerin performans sergilediği Picante’de masalar kaldırılıyor ve mekan bir mini bara çevriliyor. Bar saatleri başlayınca içki yanında sunulan ve yine Picante’ye özel acılı patlamış mısır, yemek istemeyeceğiniz ama kendinizi yemekten alamayacağınız bir lezzet. Ana oturma salonu en fazla 20 kadar kişi alabilen bu ufak ve sevimli restorana gitmeden önce rezervasyon yaptırılması öneriliyor.

 

 

  • FOTOĞRAFLAR
NOTLAR Picante Happy Hour Menüleri / Pazartesi / Persembe/ 16:30 - 19:00
  • İLETİŞİM BİLGİLERİ
  • Adres:General Yazgan sk. 8/b, Asmalımescit Tünel
  • Telefon:+90 (212) 252 47 53
  • Fax:-
  • Web:http://www.picante.com.tr/
  • E-Mail:-

Daha Büyük Görüntüle
Yorum Yapın
Busen Ş. 07 Ekim 2013, 17:29 Lezzet Etli chimichanga ve Etli enchilada şiddetle tavsiye edilir. Tatları mükemmel
Melis Z. 01 Temmuz 2013, 12:48 güzel mekan Amerika'da yediğim Meksika lezzetlerine en yakın lezzeti burada buldum. Fiyatları porsiyonlarına göre uygun... Sıcak aile ortamı var. Rahat edebileceğiniz lezzetli yemekler yiyebileceğiniz, drink atabileceğiniz keyifli bir yer kesinlikle.
Taylan Ç. 27 Haziran 2013, 16:52 beş yıldızzz Arkadaşlarımdan sıkça duyduğum ve her seferinde ne fark olabilir ki her yerde Meksika mutfağı var diyerek gitmediğim bir mekandı. Sonunda bir arkadaşım başardı ve kolumdan tuttu götürdü. Zorla götürüldüğüm için de pek keyifli değildim açıkçası. Havanın da güzelliği ve şansımızın da yardımcı olması ile şirin balkonunda yer bulduk kendimize. Balkon olmasına karşın masaların temizliği çarptı gözüme ilk olarak. Sonra da servisteki sempatik yaklaşım. Arkadaşıma dedim ki ben karışmıyorum siparişleri s
Suzan ELbaşı 27 Haziran 2013, 16:12 Meksika meksika Margaritasına hastayım
Ferda Uslu 04 Haziran 2013, 14:43 burada tacolara bayılacaksınız Buraya her gittiğimde devasa boyutlardaki muhteşem wraplerinden yiyorum. O kadar lezzetli ki yarısında doyduğum halde hepsini bitiriyorum.hepinize tavsiye ederim.
Burak Öztürk 21 Mayıs 2013, 17:34 Margarita Hem yemekleri hemde içkileri çok güzel , favorim sürahi lime margarita.
Esra uluçay 17 Mayıs 2013, 17:45 ooo meksikano Ymeklerine bayılıyorummmm
Dilek kara 07 Mayıs 2013, 10:26 Acı Acıyı çok seviyorsan :) benim gibi...
ece sakin 06 Mayıs 2013, 16:25 meksika mutfağı Sevimli bir yer ve lezzetleri tatmanız gerek
fuat tatlı 06 Mayıs 2013, 14:35 meksika meksika mutfağının en iyi adresi bence