İSTANBUL
Feriye Lokantası Feriye Lokantası

Feriye Lokantası

İstanbul Boğazı'nın manzara açısından en güzel yerlerinden birinde bulunan Feriye Lokantası ...

Feriye Lokantası, mönülerini mevsim şartlarına göre düzenlemekte; tabiatın doğal şartlarda ( organik ) sunduğu her türlü gıda malzemesi, süresi boyunca kullanılmaktadır. Çünkü otantik mutfak kültürünü temsil etmenin ilk kuralı mönülerin mevsimlere göre planlanmasıdır. Mönülerde, 12.yy -14.yy veya 19.yy'a ait eski geleneksel yemek reçeteleri, teknikleri özelliklerine sadık kalınarak çağdaş bir anlayışla sunulmaktadır. Mönümüzde, bir 14.yy klasiği olan asma yaprağında pastırma sunulduğu gibi mitolojik yemek pişirme tekniklerden biri olan yağda mantı da, çam fıstıklı balık içi ile doldurularak biber taratorunda sunulmaktadır. 15.yy tekniklerinden safranlı kalkan balığını ızgarada pişirerek; kireç kaymağında kabak lokmasını ise ahududu ezmesi ile sunuyoruz.

Dünyada yemek alışkanlıkları, zaman ve mekana göre daima farklılıklar göstermektedir. Osmanlı veya Bizans usulü pişirme tekniklerini, biz de zaman ve mekan faktörlerine göre değerlendirip günümüz damak tadına uyarlamaktayız.

 

Örneğin: Osmanlı döneminde etin yağlısı para ederken, günümüzde yağsızı kıymete binmiştir.Eski dönemlerde kıkırdağı alınmış kuyruk yağından mamül yağlar, lezzet ve besin değeri açısından önemli iken bugün giderek tereyağı dahi dışlanmakta ve yemekler zeytinyağı ve sıvı yağlarla pişirilmektedir. Fakat bu eğilimler, henüz tamamı gün ışığına çıkarılmamış geleneksel tekniklerin kullanılmasına mani değildir. Bu teknikleri kullanmak, maliyetleri yükseltmekle birlikte 'fine dining' anlayışında hizmet veren restoranlar, bu maliyetleri karşılamakla yükümlüdürler.

 

Genellikle İstanbul klasiklerine mönüsünde yer veren Feriye Lokantası, yöresel mutfakların vazgeçilmezlerini de yemekseverlere sunmaktadır. Ege mutfağının yabani ot çeşitleri, bir Güneydoğu Anadolu klasiği olan sürkebzet, ceviz macunu, keçi boynuzu pekmezi bunlardan bazılarıdır. Osmanlı İmparatorluğu'nun 17.yy'daki sınırları içinde yer alan bölgelerin yemekleri de Feriye Mutfağı için büyük bir önem taşımaktadır.

  • FOTOĞRAFLAR
NOTLAR Açılış ve Kapanış SaatleriÖğle Yemeği Servisi12:00 - 15:00Akşam Yemeği Saatleri19:00 - 24:00

Daha Büyük Görüntüle
Yorum Yapın
Derya Akın 04 Temmuz 2013, 17:07 mutheşem manzara Özellikle yaz akşamlarında keyifli bir akşam yemeği için muhteşem bir yer.Kesinlikle en favori mekanlarımdan birisi, sadece bir kahve, bir içiki içmek için de gidilebilir.
Maura F. 02 Temmuz 2013, 14:10 location The location is great, it is a villa on the bosphorus with a beatiful garden, more suitable for a wedding or other events rather a dinner with colleagues. The food was good but normal, wine selection limited. Positive experience but I would go back again
elif öğüşlü 08 Nisan 2013, 10:56 boğaz bi harika her şey bu kadar mı çok güzel olur müthiş bir yer bayıldım