İSTANBUL
Dolmabahçe Sarayı Dolmabahçe Sarayı

Dolmabahçe Sarayı

Gezmek için bir bütün gününüzü ayırmanızı gerektirecek Dolmabahçe Sarayı ...

Gezmek için bir bütün gününüzü ayırmanızı gerektirecek Dolmabahçe Sarayı, 1856 yılında inşa edildi. Ana yapısı dışında ahırlardan değirmenlere, eczanelerden mutfaklara, kuşluklardan camhane, dökümhane, tatlıhane gibi
işliklerden oluşan 16 bölümü var sarayın. Bu yapılara Sultan II. Abdülhamid döneminde (1876-1909) Saat Kulesi ile Hareket Köşkleri eklenmiş. Sarayın mimarları Karabet ve Nikogos Balyan. Mabeyn-i Hümâyûn devlet idaresinin yürütüldüğü bölümdü; Harem-i Hümâyûn padişah ve ailesinin özel ikametgâhıydı. İkisi arasında bulunan Muayede Salonu ise padişahın devlet ileri gelenleriyle bayramlaştığı yahut devlet törenlerinin yapıldığı bölümdü. Ayrıca sarayın dokuma evinde sonra da Hereke’de dokunmuş halılar benzersiz. 

 

  • FOTOĞRAFLAR
NOTLAR Ziyaret Gün ve Saatleri:Pazartesi ve Perşembe günleri haricinde diğer günler 09.00-16.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.Giriş Ücretleri:Selamlık 15 TLHarem 10 TLOrtak bilet 20 TLÖğrenci gezi bileti: 5 TLDolmabahçe Sarayı'nda günlük ziyaretçi sayısı 3.000 kişi ile sınırlandırılmıştır.

Daha Büyük Görüntüle
Yorum Yapın
Haşmet Öz 11 Temmuz 2013, 11:30 Atatürk Her şeyden önce Atatürk, ve uyuduğu yatak, görünce bile gözleriniz dolduruyor. kesinlikle ve kesinlikle tavsiye edilir.