İSTANBUL
Çinili Köşk Çinili Köşk

Çinili Köşk

Arkeoloji Müzesi karşısındaki iki katlı enteresan binadır. Fatih Sultan Mehmet'in Topkapı Sarayında yaptırttığı ilk binadır.

1472 Tarihli yazlık köşk, sütunlarla hareketlendirilmiş cephesi, eyvanlı terası ve kesme çini dekoru ile Selçuklu tesirinde bir erken Osmanlı örneğidir. Giriş duvarında uzun kitabe yer almıştır. Giriş bölümü, üzeri kubbeli bir mekan olup, yanlarda tonozlu odalar yer vardır. 13-19 yy. Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait seramik ve çiniler kronolojik sıralı sergilenmiştir 16 yy. İznik yapımı çiniler müzenin önemli eserleridir.


Fatih Sultan Mehmet tarafından 1472 tarihinde yaptırılan köşk İstanbul`daki en eski Osmanlı sivil mimarlık örneklerinden birisidir. l875-1891 yılları arasında Müze-i Hümayun (İmparatorluk Müzesi) olarak kullanılmıştır. l953 yılında Türk ve İslam eserlerinin sergilendiği Fatih Müzesi adı altında ziyarete açılmış, 1981 yılında konumu nedeniyle İstanbul Arkeoloji Müzeleri`ne devredilmiştir.
Köşkün giriş cephesi tek, arka tarafı ise iki katlıdır. Girişte 14 sütunlu mermer bir revak vardır. Giriş eyvanı mozaik çinilerle süslüdür. 6 oda ve bir orta salondan oluşan köşkte Selçuklu ve Osmanlı Dönemine ait çeşitli çini ve seramikler sergilenmektedir . Müze ve depolarında yaklaşık 2000 eser bulunmaktadır.
Çinili Köşk Müzesi koleksiyonlarında 11.- 20.yüzyıl başlarına tarihlenen Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait 2000 civarında eser bulunmaktadır. Müze'nin koleksiyonlarını 1981 yılında konum olarak yakınlığı nedeniyle İstanbulArkeoloji Müzeleri Müdürlüğü'ne bağlandığında mevcut olan eserler ile arkeolojik kazılarda bulunan, satın alma, bağış ve müsadere yoluyla giren eserler oluşturmaktadır.
Bu koleksiyonlardan seçilen çini ve seramikler; girişin solundaki odada Selçuklu Dönemi, sol taraftaki dışa açılan eyvanda Slip teknikli ve Milet işi, orta salon ile birlikte beş köşeli çıkıntılı odada İznik yapımı, Gülhane Parkı'na bakan sağ köşe odada Kütahya yapımı ve dışa açılan sağ eyvanda ise Çanakkale yapımı eserler olmak üzere girişin solundan başlayarak devam eden bir yerleşim düzeni içinde sergilenmektedir.

  • FOTOĞRAFLAR
NOTLAR Ziyaret Saatleri ve ÜcretleriAçık Olduğu Saatler: 09:00 - 17:00Bilet Satış Saati: 09:00 - 16:00Bilet Fiyatları : 10 TL.Müze, pazartesi günleri kapalıdır.Ücretsiz Girecekler18 yaş ve altındaki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gençler ve çocuklar.65 yaş ve üstü Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları.Gaziler, şehit ve gazilerin eş ve çocukları, er ve erbaşlar.T.C. Vatandaşı Engelliler ile bir refakatçisi.ICOM, ICOMOS ve UNESCO ve basın kimlik kartı sahipleri.Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürlüğü`nce ağırlanan konuk ve heyetler, bunların refakatçileri ile yabancı tur operatörleri.Kültür ve Turizm Bakanlığı personeli ve emeklileri ile refakatindeki eş ve çocukları.Kamu kurum ve kuruluşlarının davetlisi olarak ülkemizde bulunan yabancı resmi konuklar ve refakatçileri.Kültür ve Turizm Bakanlığı kokartını hazi profesyonel turist rehberleri.Seyahat Acentesi sahip veya sorumlu müdürleri ile başvuruları Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) kanalıyla Bakanlığa ulaştırılan yabancı tur operatörleri ve yabancı info grupları.0 - 12 yaş arası yabancı uyruklu çocuklar.Müzekart:T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı 300'ü aşkın müze ve örenyerinde 1 sene boyunca geçerlidir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları içindir.Tam: 20 TLMüzekart İndirimli Fiyatı 10 TLMüzekart +T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı 300'ü aşkın müze ve örenyerinde 1 sene boyunca geçerlidir. Bunun yanı sıra özel müzelerde ve kültür kurumlarında avantajlar sağlar. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları içindir.Müzekart+ Fiyatı: 40 TLMuseum Pass İstanbulTürkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın İstanbul'da bulunan müzelerinde 72 saat ya da 3 gün boyunca geçerlidir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayanlar içindir.Museum Pass Fiyatı: 72 TL

Daha Büyük Görüntüle
Yorum Yapın Bu mekana hiç yorum yapılmamış! İlk yorumu siz yapmak istemez misiniz?